×
خانه » مقالات » کتابخانه یا Library در برنامه نویسی چیست؟
۰۴ آذر ۱۳۹۸

کتابخانه یا Library در برنامه نویسی چیست؟

اگر به تازگی وارد دنیای برنامه نویسی شده باشید حتما با اصلاحات و واژه های بسیار عجیب و غریبی رو به رو شده اید که معنای واقعی آن ها در دنیایی بیرون از برنامه نویسی معنای کاملا متفاوتی دارد.

یکی از این کلمات که شاید خیلی با آن برخورد داشته اید، کلمه کتابخانه یا همان library در زبان انگلیسی است. در دنیایی غیر از دنیای برنامه نویسی این کلمه به مکانی گفته می شود که محلی برای نگهداری کتاب هاست اما این کلمه برای هر برنامه نویس معنای متفاوتی دارد.

کتابخانه ها یکی از مفاهیم اصلی در برنامه نویسی بخصوص در شاخه طراحی سایت هستند. که امروزه بدونه آنها میتوان گفت که بسیار کار سختی را در پیش داریم و امروزه کتابخانه ها جزو، پوست و گوشت برنامه نویسان هستند.

 

کتابخانه چیست؟

کتابخانه ها مجموعه ای از کد های از پیش نوشته ای هستند که میتوان از اون ها استفاده کنیم. کتابخانه ها در ۹۹% زبان های برنامه نویسی وجود دارند و توسط توسعه دهندگان و برنامه نویسان حرفه ای در سراسر دنیای وب ایجاد شده اند تا ما بتوانید در پروژه های خود از آن ها استفاده کنیم و ویژگی های جدید را به برنامه و یا وبسایت خود اضافه کنیم.

 

چرا باید از کتابخانه ها استفاده کنیم؟

هر برنامه‌نویسی برای رسیدن به نتایج بهینه در خروجی کدهای خود و تسریع در روند کدنویسی، محکوم به استفاده از کتابخانه‌های مختلف در شرایط و زمینه‌های معین می‌باشد. چرا که اگر یک برنامه‌نویس به جای استفاده از کدهای آماده، در تلاش باشد که خودش از صفر شروع به کدنویسی نماید، هم با خطاها و ایرادات مختلف رو به رو خواهد شد و هم این زمان ارزشمند زیادی را تلف خواهد کرد.

 

کد های پیش ساخته

کتابخانه ها دارای کد هایی هستند که توسط برنامه نویس های دیگر جهان نوشته شده اند. وجود این مجموعه ها باعث میشود که ساخت وبسایت ها برای شما بسیار راحت تر باشد. وقتی بدانید که مجموعه های متفاوتی از کدها از قبل وجود دارند، میتوانید طراحی های سریع تری انجام دهید. همچنین امکان انتخاب بین چندین مدل مختلف از کدها فراهم است. این کدها به سرعت ساخت وبسایت کمک بسیار زیادی میکنند. زیرا دیگر لازم نیست همه ی ماژول ها و قسمت های ریز و درشت را از صفر بنویسید.

 

از این رو چه بسا بهتر است که همواره از کدهای آماده در راستای فراخوانی کتابخانه‌های مشخص استفاده نماید. البته در نظر داشته باشید که تنها فراخوانی کتابخانه به معنای موفقیت کدنویس نبوده و فرد برنامه‌نویس باید طرز استفاده صحیح از کدها را کاملاً بلد بوده و بهترین کارایی را از آن‌ها گرفته باشد.

 

پایداری بالاتر

کتابخانه ها امتحان خود را پس داده اند. این کدهای پیش ساخته در همه ی جهان منتشر شده اند. بنابراین میلیون ها بار مورد اجرا و تست قرار گرفته اند. پس اگر اشکالی در آنها وجود داشته، به خوبی برطرف شده است. از این رو میتوانند پایداری و ثبات بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورند. تقریبا میتوان به کدهای پیش ساخته ای که در library ها وجود دارند اطمینان داشته باشید که دارای باگ یا اشکال خاصی نیستند.

 

شما از چه کتابخانه ای تاحالا در طراحی صفحات وبسایتتون استفاده کردین؟

بهترین کتابخانه هایی که برای طراحی سایت میشناسید یا استفاده کرده اید چی بودن؟ تجربه های خود قبل و بعد از آشنایی با کتابخانه ها در برنامه نویسی را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

امید مقدسی

یک توسعه دهنده دوست داشتنی ;)

دیدگاهتان را بنویسید